Hyttebeskrivelse
Hvordan kommer du dit
Bilferje: Du kjører gjennom begge tunnelene til du kommer til kaien på Finnøy hvor det angis HELGØYSUND, Sjernarøy på skilt. Fra fil 7-8 og 9 kommer man over med ferjen og kjører videre over en bro, følg en ny hovedvei til skilt merket «Varsku» hvor man kan parkere. Du kan nå se en hytte på høyre hånd og går nedover stien her. Da vil du kunne oppdage alle tre hyttene til høyre. Adressen er Sjernarøyvegen 273 (C hytten), 275 (B hytten) og 279 (A hytten).
Hurtigbåt: Samme prosedyre hvis du benytter hurtigbåt. Går da i ca. en halv time samme vei.
Litt om hyttene
Hyttene er godt utstyrt og inneholder det meste du trenger for oppholdet.
Det finnes radio, TV.
Alle hyttene har:
-
2 familiekøyer + 1 enkeltseng
-
Dyner og puter til 8 personer
-
Babyseng (reiseseng) for barn under 14 kg
-
Barnestol (kan flyttes mellom hyttene ved behov)
Leietaker må selv ta med:
-
Dynetrekk, putetrekk og laken
-
Håndklær, kjøkkenhåndklær og oppvaskkluter
Røyking er ikke tillatt i hyttene.
Det er innlagt strøm og vann til vegg ved hver hytte.
Helgøysund Marina ligger 20 minutter i gangavstand fra hyttene. Her er det mulighet for å dusje.
Det er også Internett,pub og butikk på Marinaen.
Båter og fiske
Hyttene disponerer en båt med påhengsmotor. Vennligst vis omsorg, samhold og solidaritet ved å dele på båten. Bensin kan kjøpes i butikken. Vær så snill å behandle båt og motor pent. Det er gode fiskemuligheter både fra land og fra båt.
NB husk redningsvester til alle
Felles utstyr
Naust og grill er til felles benyttelse for alle hyttene. Krabbegryten skal kokes over bål ute. Annet fiskeutstyr må dere ta med selv. Utstyret i naustet som teiner og solstoler er også felles for alle hytter.
Utflukter
Fiskemulighetene er gode på Helgøysund og fiskestedene er talløse. Blir du lei av å fiske kan du ta en tur rundt til andre siden av øya. Der ligger et nedlagt marmorbrudd. Det finnes også nydelige laguner godt egnet for bading. På utsiden av disse lagunene ligger Talgjeholmen. En tur dit anbefales også sterkt. Der er det også grunne laguner og massevis av småkrabber og kreps. Øya er ellers kjent for et svært rikt planteliv og går du en stille kveldstur i skumringen kan du være heldig å se rådyr. Nå er det også fine muligheter for sykkeltur fra øy til øy.
Før avreise
Før dere forlater hyttene må dere selvfølgelig vaske. Rengjøringsinstruks henger i hyttene.
Håper dere får et fint opphold på Helgøysund og at dere hjelper oss å ta vare på hyttene. Vi har kjekke naboer som vi gjerne vil bevare vårt gode forhold til.
Skulle noe bli ødelagt eller ikke være i orden er det fint hvis dere gir beskjed om dette så snart som mulig.
God Ferie
Hyttestyret på Helgøysund
Margrethe Kaarvaag 99447829
Torbjørn Liabø Dale 47883218