Til hovedinnhold

Meny

LO og Fagforbundet har et utstrakt samarbeid med fagbevegelsen i Ukraina. Fagforbundet Buskerud hadde besøk på fylkeskontoret av denne delegasjonen den 29. august.

Delegasjonen fra Ukraina
Delegasjonen fra Ukraina (Foto: Fagforbundet)

Besøk av unge tillitsvalgte i Ukraina
->Besøk av unge tillitsvalgte i Ukraina (Foto: Fagforbundet)


Som et ledd i LO-programmet «Trade Unions Fighting Inequality and Reconstructing Peace and Democracy in Ukraine» deltar Fagforbundet i delprosjektet «Empowering Municipalities for Ukraine's Recovery Through Social Dialogue and Collective Bargaining», som gjennomføres i samarbeid med vårt søsterforbund i Ukraina, State Employees Union of Ukraine (SEUU).

Arbeidet omfatter blant annet:

  • HMS-opplæring for ansatte og tillitsvalgte
  • Rekrutterings- og organiseringsstrategier
  • Tariffavtaler og forhandlinger
  • Arbeidsrettigheter, både i Ukraina og i et internasjonalt perspektiv

Delegasjonen besto av unge representanter fra Ukrainas to nasjonale faglige hovedorganisasjoner:

  • Konføderasjonen av frie fagforeninger i Ukraina (KVPU)
  • Ukrainas fagforeningsføderasjon (FPU)

Gjennom erfaringsutveksling og kompetansebygging ønsker partene å bidra til sterkere fagforeninger, bedre arbeidsvilkår og et mer demokratisk arbeidsliv i Ukraina, både under krigen og i den videre gjenoppbyggingen av landet.

Samtale rundt bordet
->Samtale rundt bordet (Foto: Astrid Solberg Isene)

Se også saken som tidligere er publisert i FriFagbevegelse

 

 

 

Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?