Fagforeningsleder Conny Lamberg forteller om fortvilte ansatte på de to sykehjemmene i Bergen som har blitt privatiserte. Det var ved lokalvalget i 2023 at Høyre gikk til valg på at de skulle privatisere to sykehjem.
De fikk støtte fra Bergenslisten, Pensjonistpartiet, Fremskrittspartiet og Industri og Næringspartiet. Våren 2025 ble det klart hvilke. Det ble Arna helseheim og Kalfaret sykehjem. Daværende byråd for eldre, helse og omsorg, Marte Monstad, uttalte:
– Å drive sykehjem med stadig sykere beboere, mangel på kvalifisert personell og høyt sykefravær er en kjempeutfordring, og noe de aller fleste sykehjem kan kjenne seg igjen i.
Uro blant de ansatte
Nå når anbudsprosessen er over, vil nettopp mangel på kvalifisert personell være en av de nye drifterne sin kanskje største utfordring. I juni 2026 ble det klart at Norlandia Care overtar driften av Arna helseheim og Kalfaret sykehjem i februar 2027.
Privatiseringen har skapt stor uro blant de ansatte, spesielt når det gjelder lønn og pensjonsrettigheter. 154 ansatte har slutta eller reservert seg mot å fortsette i Norlandias regi, og ønsker seg heller over i kommunale stillinger.
– Det har vært mye fortvilelse og stor frustrasjon, forteller fagforeningsleder Conny Lamberg i Fagforbundet Bergenhus, som omfatter de ansatte på Kalfaret.
Dårlig pensjonsavtale
Selv om kommunen har uttalt at de stiller krav om at lønn- og arbeidsvilkår skal være i tråd med gjeldende tariffavtale for de aktuelle bransjene, har Fagforbundet oppfordret de ansatte til å bli værende i Bergen kommune.
Det er særlig begrunnet Norlandias langt dårligere pensjonsavtale, men også at Fagforbundet erfarer at det er dårligere lønnsutvikling i privatiserte sykehjem enn i kommunale.
Kun ett tilbud
Lamberg forteller at de har avholdt medlemsmøter for å orientere om hvilke muligheter folk har videre. Fagforeningen har også vært involvert i kartleggingssamtaler for de som reserverer seg mot å jobbe i Norlandia. Der får tillitsvalgte oversikt over hvor folk bor, om de har barn og eventuelt hvilke skoler og barnehager, hvilke sosiale hensyn som skal tas hensyn til og hvordan kollektivtilbud de har der de bor.
Deretter må de ansatte levere en prioritert rekkefølge på hva slags arbeidsplass de ønsker seg til, om det er andre sykehjem, hjemmetjeneste eller bolig for utviklingshemmede.
– Men så blir det spennende å se hvor folk som skal bli værende i kommunen blir plassert, for de får jo ett tilbud, «take it or leave it», forklarer Lamberg.
Fram mot Norlandias overtakelse i februar, vil de som skal over til andre kommunale arbeidsplasser jobbe på de to sykehjemmene, siden det fortsatt er kommunen som driver dem. Men det er stor mangel på folk allerede. Mange har sluttet og funnet seg andre jobber, og det er mange som ser etter noe nytt. Det har ført til stor bruk av vikarbyråer for å fylle opp vaktlistene.
– Folk har vært oppløst i tårer, mange synes det har vært vanskelig. Dette er folk som forteller om en jobb som kan være tung, det er jo tungt å jobbe på sykehjem, men de har grått, for de er så glad i jobben sin, avslutter Lamberg.
Drammen jobber imot
I Drammen har fagforeninga fulgt med på det som skjer i Bergen. De siste åra har de lagt ned mye arbeid i å stoppe privatisering i kommunen.
– Det er helt klart en privatiseringslyst i Drammen. Det går på alt fra vaskeri, kjøkkentjenester og renhold, til transportkjøring og løypekjøring. Det dreier seg om flere virksomheter og avdelinger, forteller Laila Evensen, hovedtillitsvalgt og leder av Fagforbundet Drammen.
Med et borgerlig flertall i kommunestyret, har de tillitsvalgte retta mye av arbeidet sitt mot nettopp lokalpolitikerne.
– Vi sitter egentlig bare og venter på nye slike saker. Da hjemmetjenesten skulle settes på anbud hadde vi en stor jobb opp mot politikerne våre for å forklare dem hva som skjer med de ansatte, og hva som skjer med de kommunale tjenestene våre. Det har en konsekvens for hele kommunen vår, forteller Evensen.
Privatiseringa av hjemmetjenesten greide de forresten å stoppe.
Krever sin plass
PSU, eller partssammensatt utvalg, er et offentlig organ som har vist seg å være veldig nyttig for de tillitsvalgte.
– Det har blitt en arena der politikerne er interessert i å høre på oss, og de kan spørre oss hvordan ting fungerer. Vi er veldig opptatt av at de sakene som påvirker ansatte, de skal opp i PSU.
Det forteller Juanita Sundberg. Hun er også hovedtillitsvalgt i Fagforbundet Drammen, og sammen med Cecilie Johannessen og leder Evensen, utgjør de en gruppe på sju hovedtillitsvalgte, som alle jobber mot konkurranseutsetting.
– Vi har satt oss sjøl på kartet på en positiv måte. Det er mange politikere som er opptatt av å høre våre innspill, fortsetter Sundberg.
Evensen legger til:
– Det er oppretta flere arbeidsgrupper i kommunen, der har vi krevd vår plass. Det er vel ikke eneste arbeidsgruppe hvor vi ikke er med. Fagforeninga må kreve sin plass, det er det som er oppgava vår. Vi er ikke redd for fakta. Det kan bli hett her, men det er fordi vi bryr oss om medlemmeme. Vi har en kjempedrive med masse guts.
Frustrerte medlemmer
Enkelte partier har det i partiprogrammet sitt at de skal privatisere, forklarer Sundberg.
– Det er viktig for oss å informere våre medlemmer om risikoen det innebærer, særlig med tanke på pensjon. De kan miste muligheten til en god pensjon, eller miste muligheten til å gå av med særaldersgrense.
Hun får støtte fra kollega Johannessen.
– Det er de ansattes arbeidshverdag det dreier seg om. Det er viktig at de føler at vi ser dem og bryr oss.
For å holde medlemmene oppdatert, inviterer fagforeninga til klubbmøter om konkurranseutsetting.
– De hovedtillitsvalgte tar kontakt med de ansatte det gjelder, så kaller vi dem inn og forklarer det politiske vedtaket. Vi må ikke glemme at det er de fagfolka på gulvet som kjenner sine arbeidsoppgaver best. Mange av dem blir både frustrert og forbanna når de hører arbeidsplassen deres kanskje skal privatiseres, forklarer Evensen, og legger til:
– Det er helt vesentlig for oss å ha den dialogen med medlemmene våre. Jeg har ennå til gode å høre at noen ikke kan komme på de møtene.
Snakk med politikerne!
Nå er det stor politisk uro i Drammen. Evensen må forlate intervjuet for å svare på en telefon.
– Det er ikke første gangen en politiker ringer. De lurer på hva Fagforbundet mener. Noen kvelder bare hagler det med telefoner, og da må vi sitte og ha all den informasjonen under huden. Men det betyr jo at politikerne har tillit til det vi driver med.
Hun har et konkret tips å komme med til andre fagforeninger som jobber med det samme:
– Ikke være redd for å snakke med politikerne. Det kan være litt skummelt til å begynne med. Husk at politikere er også mennesker. Snakk med alle, også med partier som er uenige med det vi er for. Det er de vi må snu.