Med rundt 250.000 ansatte i sykehusene, jernbanen, Avinor, NRK, Vinmonopolet, kultursektoren og Posten, er Spekter-oppgjøret et av de største i Norge. LO organiserer rundt 55.000 av disse.
Det er LO-nestleder Henriette Jevnaker godt fornøyd med.
– Det er viktig for LO med et solid generelt tillegg, som sikrer alle en lønnsutvikling. Dette er et godt utgangspunkt for de som skal forhandle lokalt på B-delene, sier Jevnaker.
– Vi er godt fornøyd med denne delen av oppgjøret, nå venter de videre forhandlingene, sier Svend Morten Voldsrud. Han er nestleder i Fagforbundet og har vært Fagforbundets forhandler.
Sentrale forhandlinger
Forhandlingene onsdag gjaldt den såkalte A-delen, som er felles for alle de flere hundre virksomhetene i Spekter. Nå skal det forhandles lokalt.
Lønnstilleggene i sykehusene blir fastsatt i egne forhandlinger senere og for VY Buss blir tilleggene bestemt gjennom forhandlingene i bussbransjeavtalen.
LO og Spekter ble også enige om en gjennomgang av lederlønnsutviklingen i Spekter.
– Vi er enige om at den lønnsveksten vi avtaler skal være retningsgivende både for ledere og andre grupper, og nå skal vi finne ut av det, sier Jevnaker.
Sikrer forskuttering av sykepenger
Spørsmålet om forskuttering av sykepenger har vært viktig så langt i tariffoppgjøret i privat sektor. I Spekter er alle sikret godgjørelse tilsvarende full lønn når de er borte fra arbeidet med rett til sykepenger, svangerskapspenger og foreldrepenger. Så vidt partene er kjent med så forskutterer alle virksomhetene i Spekter disse ytelsene.
Likevel er LO og Spekter enige om en gjennomgang av situasjonen i Spekter-virksomhetene, vedrørende disse ytelsene og pleiepenger. Partene er enige om å bli enig om en tekst som kan innarbeides i overenskostens del A innen 1.1.27. Dersom det er behov for det kan det kravet tas opp igjen neste år med streikerett – som er uvanlig ved mellomoppgjør.
– Det er ikke en problemstilling i Spekter-bedriftene, da alle så vidt vi vet har bedre ordninger enn det som er innført i industrien. Samtidig er det et så grunnleggende viktig spørsmål for oss at vi er fornøyde med at det blir en skikkelig gjennomgang av status. Om det viser seg at noen mangler dette, kan vi ta opp igjen kravet neste år – med streikerett.
Setter frister
De sentrale forhandlingene har også fastsatt fristene for de lokale forhandlingene ute i Spekter-virksomhetene.
Den generelle fristen er 13. mai.
NRK har en egen frist 23. april. Sykehusene, øvrige helseforetak og Lovisenberg sykehus får egne frister. Det samme gjelder Vy Buss.
– Det er egentlig nå oppgjøret begynner. LOs dyktige tillitsvalgte står klare, og vi forventer at det føres reelle lokale forhandlinger. Det er et hovedoppgjør og vi vet det er mange viktige krav som berører lønns- og arbeidsvilkår ute i virksomhetene, sier Jevnaker.
LO og Spekter avtalte også flere punkter:
- LO og Spekter er enige om å gå igjennom Spekters 13 områder, for å vurdere om inndelingen er hensiktsmessig.
- De oppfordrer lokale arbeidsgivere og tillitsvalgte om å kartlegge kompetansebehovet ute i virksomhetene, og sammen finne ut hvordan det skal jobbes med.
- Partene setter ned et utvalg som skal se på utviklingen av opplysnings- og utviklingsmidlene (OU), og se på ulike modeller for hvordan denne kan bli framover.
- LO har poengtert i en egen protokolltilførsel at de oppfordrer lokale parter til å innarbeide en lavlønnsprofil i de videre lokale forhandlingene.
- LO og Spekter er også enige om å sette inn tiltak for å motvirke diskriminering og bidra til økt likestilling og mangfold i virksomhetene.