Våre ansatte i private barnehager har flere tariffestede rettigheter, og disse tariffavtalene gjelder ut hele tariffperioden. Med andre ord vil ingen avtaler forsvinne over natta. Likevel er vi skuffet over PBLs vedtak.
Dersom PBL-barnehagene ikke reforhandler tariffavtalene sine, dropper sine tariffestede rettigheter eller hopper over til en annen avtale, skal vi følge opp dette. Vår beskjed er tydelig: Vi skal følge denne situasjonen med argusøyne og jobber kontinuerlig for våre medlemmers lønns-, arbeids- og pensjonsvilkår.
- Dette er selvfølgelig skuffende, men våre medlemmer skal være trygge på at deres rettigheter blir ivaretatt, og at vi står klare til å kreve vår standard tariffavtale der det trengs, for å sikre lønns- og pensjonsvilkår. Vi vil minne PBL om de inngåtte tarifforpliktelsene, og advarer på det sterkeste mot å droppe disse. Ansatte i alle barnehager gjør en viktig innsats for barna våre, og vi vet at trygge ansatte gjør den beste jobben. Sier Line Tollefsen, nestleder i Fagforbundet.
Vi skal fortsette å bruke vår tariffmakt som Norges største arbeidstakerorganisasjon og gir denne saken høy prioritet. Samtidig jobber vi godt med å styrke rettighetene til alle våre ansatte i barnehagene – både offentlig og privat.