Til hovedinnhold
Bli medlem

Meny

Dommen viser at Norge og kommunene har stort handlingsrom til hvordan vi organiserer våre helse- og omsorgstjenester, i både kommuner og sykehus, sier Helene Harsvik Skeibrok, leder i Fagforbundet.

Helene Harsvik Skeibrok, leder i Fagforbundet, slår fast at dommen viser at Norge og kommunene har stort handlingsrom i hvordan vi organiserer helse- og omsorgstjenestene våre.
Helene Harsvik Skeibrok, leder i Fagforbundet, slår fast at dommen viser at Norge og kommunene har stort handlingsrom i hvordan vi organiserer helse- og omsorgstjenestene våre. (Foto: Werner Juvik)

Fagforbundet organiserer bredden av ansatte i velferdstjenestene og har fulgt domsavsigelsen i Høyesterett med stor interesse. 

– Fagforbundet er fornøyde med Høyesteretts grundige vurdering av denne saken. Dommen viser at Norge og kommunene har stort handlingsrom i hvordan vi organiserer våre helse- og omsorgstjenester, i både kommuner og sykehus, sier Helene Harsvik Skeibrok, leder i Fagforbundet. 

Kommersielle og ideelle i anbud

Dommen fastslår at Oslo kommune var innenfor loven da de kun tillot ideelle organisasjoner å delta i et anbud om inntil 800 sykehjemsplasser. To kommersielle konserner saksøkte kommunen i etterkant av anbudskonkurransen, som ble gjennomført i 2020.

Konsernene mente at kommunen ikke kunne reservere konkurransen for ideelle organisasjoner, men nå har høyesterett konkludert med at anbudskonkurransen var i tråd med lovverket og EU-regelverket.

– Dommen viser at anbudsregelverket og EØS-avtalen ikke står i veien for at stat eller kommune kan gjør politisk valg. Tvert imot viser denne dommen at vi kan velge å prioritere ideell sektor, og at en slik politisk prioritering ikke er i strid med kravene til likebehandling, sier Skeibrok. 

Høyesterett oppsummerer

– Høyesterett legger til grunn at reservasjon for visse tilbydere i utgangspunktet strider med likebehandlingsprinsippet, men at kommunen likevel kunne reservere konkurransen for ideelle aktører på grunnlag av et unntak utviklet av EU-domstolen for anskaffelser av helse- og sosialtjenester, skriver Høyesterett i en oppsummering av saken da dommen falt i desember 2025.

– Ideelle aktører har spilt en viktig rolle i å utvikle og ivareta velferdsoppgaver, derfor er det av stor betydning for helse- og omsorgstjenestene at dette nå er klarlagt, fastslår Skeibrok.

– Når dette nå er på plass vil vi også påpeke at det haster med å følge opp Avkommersialiseringsutvalgets forslag om å vedta en juridisk definisjon av ideelle aktører, samt et eget register, avslutter Skeibrok.

Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?