Bli medlem

Meny

Internasjonal solidaritet har alltid vært en kjerne i Fagforbundets arbeid – og landsmøtet 2025 bekreftet at dette engasjementet står sterkt.


Forbundet er en del av verdens største sosiale bevegelse og samarbeider med globale organisasjoner som PSI, EPSU og UNI Global Union for å styrke rettigheter og demokrati på tvers av landegrenser.

Men solidaritet handler ikke bare om store strukturer – det handler om mennesker. Gjennom Menneskerettighetsfondet, bilaterale avtaler og samarbeid med Norsk Folkehjelp støtter Fagforbundet fagforeninger og grasrotorganisasjoner i land som Cuba, Filippinene, Ukraina – og Palestina.

Og nettopp støtten til det palestinske folket har vært en hjertesak siden 1980-tallet. Under landsmøtet 2025 holdt generalsekretæren i vår partnerorganisasjon Union of Agricultural Work Committees (UAWC) en gripende tale: «Vi kommer fra et land som har levd under okkupasjon i mer enn sju tiår. Et land som har blitt beleiret, bombet, delt og sultet – men som aldri har overgitt seg.» Han takket landsmøtet og ba Fagforbundet fortsette den viktige kampen. 

Gjennom Norsk Folkehjelp bidrar Fagforbundet til nødhjelp i Gaza blant annet gjennom UAWC, og til å styrke norsk Palestina-politikk. Budskapet fra AU på landsmøtet var klart: Solidaritet er ikke bare ord, men handling – og vi skal fortsette å stå støtt med Palestina og alle som kjemper for rettferdighet og verdige liv.

Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?