Til hovedinnhold

Pensjonerte sykehusansatte kan bidra til å innfri «Ventetidsløftet»

Nestleder i Fagforbundet, Helene Harsvik Skeibrok, er fornøyd med å ha fått på plass avtalen som skal sikre ekstra arbeidskraft i sykehusene.

Nestleder i Fagforbundet, Helene Harsvik Skeibrok, er fornøyd med å ha fått på plass avtalen som skal sikre ekstra arbeidskraft i sykehusene. (Foto: Werner Juvik)

– Vi trenger all tilgjengelig arbeidskraft vi har for å få ned ventetidene i sykehusene. Derfor har det vært viktig å få på plass denne avtalen, sier Helene Skeibrok som har representert Fagforbundet i forhandlingene med arbeidsgiverforeningen Spekter.

04.03.2025 av Informasjonsavdelinga
Sist oppdatert: 13.03.2025

Hensikten med “Ventetidsløftet” fra regjeringen er å få ned ventetiden ved sykehusene. Nå åpnes det for at pensjonerte sykehusansatte som vil jobbe mer, slipper trekk i pensjon. 

– Med denne avtalen skal det ikke gå utover folks pensjonsutbetalinger, om de kan jobbe etter de har gått av med pensjon, sier Skeibrok.  

Hun mener det er bra at flere kan bidra til å få ned ventetida på sykehusene gjennom denne avtalen.

Vinn-vinn

“Ventetidsløftet» er et initiativ fra blant annet Fagforbundet, regjeringen og flere helseforetak for å redusere ventetiden ved landets sykehus. Det ble lansert i mai i fjor og skal sørge for at køen av pasienter som venter på behandling blir kraftig redusert i løpet av 2024 og 2025.

For at det ambisiøse målet skal oppnås, gjøres det unntak fra innmeldingsreglene i pensjonsordningen for pensjonerte sykehusansatte. Slik kan sykehusansatte med offentlig tjenestepensjon som har gått av med alderspensjon eller avtalefestet pensjon (AFP), kunne få en stilling knyttet til prosjektet uten å tape pensjon. Unntaksordningen gjelder fra 1. mars 2025 og ut 2025.

I praksis betyr det at pensjonerte sykehusansatte som bidrar til å innfri «Ventetidsløftet» kan jobbe på ordinær lønn, uten avkortning i alderspensjonen eller AFP. Med mindre pensjonistene ønsker det selv, behøver de dermed ikke å gjeninnmeldes i pensjonsordningen. 

;
Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?