Pleie og Omsorg Oslo har hatt sin egen elsykkel i omtrent et år.
– Vi er mye rundtomkring, og kjente på at det ble en del bæring. Først var det snakk om å skaffe seg en liten bil, men så så vi at byrådet gikk ut og lovet tilskudd til bedrifter og organisasjoner som ville anskaffe elsykkel. Da ble valgte lett, forteller nestleder i Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo, Fredrik Olstad.
Sykkelen kostet 60 000, og Pleie og Omsorg fikk 10 000 i tilskudd.
- Den var opprinnelig helt svart, så vi måtte få transportkassa foliert selv, sier Olstad.
Den ekstra halvmeteren
Jørgen Aanerud sitter i ungdomsutvalget i Fagforbundet Oslo, og er ungdomstillitsvalgt i foreningen pleie og omsorg. Han liker det nye framkomstmiddelet godt, selv om starten var litt tøff.
– Første gang jeg skulle prøve den var i en oppoverbakke. Det var en interessant opplevelse med tanke på at det er en meter fram til forhjulet, ler han.
Nå bruker han den jevnlig.
– Vi er mye ute på arbeidsplassene, og den er kjempefin å frakte brosjyrer og stæsj i.
Vekker oppsikt på Karl Johan
I forbindelse med rekommunalisering av Uranienborg sykehjem, drar nestleder Fredrik Olstad dit med jevne mellomrom. Da hender det han legger ruta om Karl Johans gate - sånn for moro skyld.
– Jeg har fått mange positive tilbakemeldinger fra forbipasserende som åpenbart er medlemmer. De viser muskler og hoier. Så er det dem som lurer på hva Fagforbundet er. Kjempegøy og alltid verdt en omvei.
– Med denne sykkelen er det fagforbundsuka hele året, slår Olstad fast.